Pre nego što budete upoznati sa time da li je dobro da zamena EK ventila bude izvršena samostalno ili da taj posao ipak bude poveren stručnjacima, potrebno je da znate i o kakvom se tačno ventilu radi.
Poznato je da u kupatilima naročito postoje ventili, koji regulišu dotok vode, odnosno njen pritisak. Isto tako je poznato i da kada dođe do problema u funkcionisanju vodovodnih cevi, prvo se razmišlja o tome da li treba da bude izvršena zamena ventila ili njihova reparacija, odnosno da li se radi o nekom ozbiljnije kvaru. Ali je zapravo mnogo važnije u takvim situacijama na prvom mestu zatvoriti dotok vode u kupatilu, odnosno zatvoriti glavni ventil. Tek posle toga, odnosno nakon što vodoinstalater bude došao, on će vlasniku određene kuće, stana ili poslovnog, te svakog drugog prostora da objasni da li je potrebno u tom prostoru da bude zamenjen ventil ili će biti dovoljno da on bude repariran.
Upravo zato što niko, ko je nije specijalizovan za vodoinstalaterske usluge i ne bi trebalo da samostalno donosi odluku o tome da li je bolje zameniti ili reparirati bilo koji, pa i EK ventil, važno je kontaktirati u najkraćem mogućem roku izabrani vodoinstalaterski servis, kako bi vodoinstalater izašao na lice mesta. Ovo je naročito važno zato što majstor mora prvo da lično utvrdi o kakvom problemu se radi u konkretnom prostoru, pa da tek posle toga pristupi i rešavanju tog istog problema.
Šta su EK ventili?
Ako pogledate vodokotlić u kupatilu, videćete da sa strane postoji jedan ventil. U pitanju je adapter, koji ima dvostruki navoj i njegova primena jeste da definiše tačku odvoda, odnosno izliva u konkretnom vodokotliću. Upravo to je takozvani EK ventil.
Međutim, EK ventili se ne koriste samo na vodokotlićima. Mogu se videti i kao deo slavine, odnosno baterije, a potrebno je ugraditi ih i za mašinu za pranje posuđa, kao i za veš mašinu, te za već spomenuti vodokotlić.
Važno je naglasiti i to da u okviru svakog EK ventila postoji i jedna ručica. Njena svrha jeste da zatvara protok tečnosti kada je potrebno, a ona se kad god za to postoji razlog, aktivira ručno.
Na tržištu se mogu naći različiti ventili. Upravo to je vrlo važno kada se vrši zamena EK ventila, jer oni mogu biti sa jednim priključkom ili sa dva. Obično su izrađeni od mesinga ili metala. Naravno da postoje i različiti brendovi, te treba iz tog razloga pozvati prvo vodoinstalatera, kako bi omogućio vlasniku samog prostora da bude upoznat sa tim koji bi tačno EK ventil trebalo da kupi, ako je potrebno da bude izvršena njegova zamena.
Šta raditi kada curi EK ventil?
Ako zaista želite da vodovodni sistem u vašem stanu, odnosno kući ili poslovnom, te bilo kom drugom prostoru funkcioniše besprekorno, onda je vrlo važno da reagujete i na najmanje promene. U principu se zamena EK ventila preporučuje kada dođe do curenja, kako biste na taj način izbegli potencijalnu poplavu u konkretnom prostoru.
Treba znati i to da su svi ventili, pa tako i ovi ventili pod velikim pritiskom neprekidno. A to naravno utiče na njihovo optimalno funkcionisanje, bez obzira koliko da su kvalitetni. Vremenom dolazi do korozije, odnosno do puštanja ventila.
Ukoliko primetite da se javlja makar i minimalno curenje, gotovo je sigurno da bi trebalo da bude izvršena zamena EK ventila. U određenim slučajevima vodoinstalater može preporučiti reparaciju tog ili bilo kog drugog ventila. Ali da bi to mogao da učini, on svakako mora prvo da poseti predmetni objekat. Tu će precizno utvrditi da li je potrebno da bude izvršena reparacija ili zamena kako takvih ventila, tako i bilo kojih drugog.
Posebno treba istaći da se ni u kom slučaju ne preporučuje da zamena EK ventila bude izvršena u najkraćem mogućem roku i na najbolji mogući način.