Za optimalno funkcionisanje bilo kog uređaja u domaćinstvu VažnA je koliko pravilna upotreba, toliko isto i redovno održavanje. Upravo iz tog razloga je naročito važno da servis bojlera bude vršen u propisanom roku. U većini slučajeva je u garantnom listu, odnosno u uputstvu za korišćenje, koje klijent dobija uz kupljeni uređaj, unapred navedeno šta po tom pitanju preporučuje proizvošač. Iako se mnogi baš i ne pridržavaju tih preporuka, već majstora zovu kad se bojler pokvari, ima i onih koji poštuju navode proizvošača i koji godinama nemaju nikakav problem sa funkcionisanjem ovog uređaja.
U principu bi vodoinstalater trebalo prilikom ugradnje da informiše vlasnika konkretnog stambenog ili poslovnog prostora o tome u kom vremenskom periodu bi trebalo da bude vršeno servisiranje bojlera.
Svakako da ako se koristi ovaj uređaj na propisan način, ne bi trebalo da bude nikakvih poteškoća vezano za njegovo funkcionisanje i to se odnosi na garantni rok, koji je naveden u proizvođačkoj specifikaciji, odnosno u garantnom listu. Naravno da vrlo često može da se dogodi i da bojler po isteku garantnog roka radi bez ikakvih poteškoća, ali je i u tom slučaju od ključnog značaja vršenje servisiranja u optimalnom roku.
Zašto je važno redovno servisirati bojler?
Kada se kaže da je potrebno da redovno bude vršen servis bojlera, zapravo se misli na to da vodoinstalater treba jednostavno da dođe i proveri u kakvom stanju se taj uređaj nalazi. Eventualno će promeniti grejač ili termostat, te se pobrinuti da očistiti bojler od kamenca.
Sve su to uobičajene usluge, a one i te kako mogu uticati na rad i vreme trajanja samog uređaja.
Isto tako se podrazumeva i da način korišćenja ovog uređaja ima značajan uticaj na njegovu očuvanost. Naravno da ako se ne vodi računa o tome, može doći do kvara na termostatu ili do kvara na grejaču. A što se tiče nagomilanog kamenca, u principu to je najčešći problem koji se javlja vezano za rad bojlera. Ali tu ljudi ne mogu ništa da učine, jednostavno zato što je kvalitet vode takav da dovodi do nagomilavanja kamenca vremenom.
Inače je i redovan servis bojlera naročito važan za optimalno funkcionisanje tog uređaja. Sa vremena na vreme bi vodoinstalater trebalo da dođe, kako bi utvrdio da li bojler optimalno funkcioniše i eventualno ga očistio od kamenca. Takođe se podrazumeva da ako primeti vlasnik konkretnog stambenog ili poslovnog objekta da lampica na termostatu svetli, a ipak vode u bojleru nema dovoljno, trebalo bi da kontaktira šta je moguće pre izabranog majstora, jer je vrlo verovatno da je u pitanju grejač koji ne funkcioniše optimalno. Ponekad to može biti pokazatelj da u bojleru ima mnogo kamenca, pa je baš iz tog razloga važno da u što kraćem roku bude izvršen i servis bojlera.
Iako se možda nekome čini da nema potrebe vršiti servisiranje bojlera, ako upitate bilo kog vodoinstalatera šta misli o tome, on će vam reći da je to neophodno, jednostavno zato da bi se osigurao nesmetani rad uređaja u dužem vremenskom periodu.
Kamenac često pravi problem kao što smo već naveli. Kao jedan od najčešćih problema koji se javlja kao razlog za ometanje funkcionisanja bilo bojlera u kupatilu, bilo protočnog bojlera u kuhinji, navodi se upravo nagomilani kamenac. Ali nažalost u tom slučaju je praktično nemoguće učiniti bilo šta, da do toga ne bi dolazilo.
U principu, jedino što može vlasnicima konkretnog prostora da pomogne jeste redovan servis bojlera. Tom prilikom izabrani vodoinstalater u većini slučajeva vrši upravo čišćenje bojlera od kamenca, te pregleda kako funkcioniše sigurnosni ventil. Takođe će prilikom servisiranja vodoinstalater da proveri i u kakvom stanju je termostat, pa čak i ako bude bilo potrebno proveriće da li optimalno funkcioniše grejač. Iz tog razloga je važno da servis bojlera isključivo vrši provereni majstor, sa višegodišnjim iskustvom.